Drukuj

Karmienie piersią to nieoceniona dawka zdrowia i miłości – zarówno dla dziecka, jak i matki. Jako matka zakażona HCV, podczas karmienia piersią nie musisz obawiać się transmisji wirusa na swoją pociechę.

Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu na obecność wirusa HCV koniecznie zgłoś się do lekarza, który zdecyduje o podjęciu najlepszego dla Ciebie leczenia – aktualnie trwa ono zaledwie od 8 do 12 tygodni. W ten sposób zredukujesz ryzyko transmisji wertykalnej wirusa, czyli jego przeniesienia z matki na dziecko w ciąży lub w trakcie porodu. Będąc w ciąży nie możesz rozpocząć terapii, podjęcie i zakończenie terapii przed ciążą pozwoli natomiast całkowicie usunąć wirusa HCV z Twojego organizmu. Obecnie dostępne terapie pozwalają na wyeliminowanie zakażenia HCV u niemal 100% pacjentów. Koniecznie dowiedz się więcej: https://watrobanieboli.pzh.gov.pl/czy-mozna-calkowicie-wyleczyc-sie-z-wzw-c/ oraz https://watrobanieboli.pzh.gov.pl/o-programie/dostepne-metody-leczenia-osob-zakazonych-hbv-i-hcv/. Pamiętaj jednak, że jeśli w czasie ciąży wykryto u Ciebie wirusa HCV, nie musisz żyć w stresie. Zakażenie HCV u przyszłej matki nie zwiększa bowiem ryzyka wystąpienia u dziecka wad wrodzonych.

Co musisz wiedzieć o karmieniu piersią?

Karmienie piersią nierzadko może być wyzwaniem dla matki. Pojawia się przy tym wiele znaków zapytania i wątpliwości. Warto jednak wiedzieć, że karmienie piersią polecane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jako najlepsza metoda karmienia dziecka w początkowym okresie życia. Mleko matki ma doskonale dobrany skład i dostarcza maluszkowi wszystkich składników do prawidłowego rozwoju, ponadto jest łatwo przyswajalne i stanowi naturalną ochronę przed alergenami oraz chorobami wirusowymi i bakteryjnymi. Skład mleka zmienia się w czasie (zarówno jakościowo, jak i ilościowo), aby dostosować się do potrzeb dziecka. W mleku zawarte są także wartościowe tłuszcze, uczestniczące w procesie rozwoju i dojrzewania układu nerwowego czy siatkówki oka. Ponadto karmienie piersią może wpływać na wzrost zdolności poznawczych u dziecka1.

Karmienie piersią to bezcenny dar, który matka może podarować swojemu dziecku, a korzyści z tego wynikających jest znacznie więcej. Naukowo udowodniono, karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia u maluszka infekcji układu oddechowego (w tym zapalenia płuc czy zapalenia ucha środkowego) i przewodu pokarmowego (biegunki). W odległej perspektywie zmniejsza natomiast ryzyko pojawienia się otyłości, astmy czy cukrzycy typu 2.

Karmiąc piersią działasz nie tylko na korzyść swojego maleństwa, ale też na swoją. Poprzez karmienie piersią może dojść do szybszego obkurczania miednicy po porodzie czy skrócenia okresu krwawienia w połogu. Może Ci to również ułatwić powrót do figury sprzed ciąży. Niewątpliwą korzyścią karmienia piersią jest redukcja rozwoju raka jajnika czy piersi, a także cukrzycy i chorób układu krążenia.

Początki karmienia piersią mogą okazać się niemałym wyzwaniem. Obawiasz się, że nie rozpoznasz, kiedy maluszek będzie głodny? Nie musisz się jednak denerwować, zazwyczaj dziecko daje dość wyraźne sygnały, takie jak budzenie się, otwieranie buzi, poruszanie ustami, cmokanie, mlaskanie oraz ogólny wzrost aktywności i pobudzenia. Karmienie piersią na żądanie to doskonały i polecany sposób żywienia malucha.

Zastanawiasz się, jak przygotować się do karmienia? Przyjmij wygodną pozycję, zadbaj o podparte plecy, a jeśli Ci wygodnie, podeprzyj też nogi. Ułóż dziecko przodem do siebie, najlepiej tak, abyście stykali się brzuszkami, a usta maluszka znajdowały się bezpośrednio przy brodawce. Zwróć też uwagę, aby ucho, ramię i biodro Twojej pociechy umieszczone były w jednej linii. Opcjonalnie możesz też podłożyć rogal lub poduszkę pod dziecko, aby nie trzymać go nieustannie na ręku.

Liczba karmień zależy od wieku dziecka, z pewnością jednak maluszka należy karmić zawsze wtedy, kiedy wykazuje chęć ssania. Nie denerwuj się, jeśli pierwsze próby będą zakończone niepowodzeniem – noworodek musi nauczyć się obejmować ustami brodawkę, a Ty przystawiać dziecko do piersi. Pozwól dziecku ssać pierś tak długo, jak tego potrzebuje.

Karmienie piersią przez kobiety zakażone wirusem HCV – czy to bezpieczne?

Z punktu widzenia transmisji wirusa nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią przez mamę zakażoną HCV. Nie dowiedziono przenoszenia wirusa HCV poprzez karmienie piersią2.

Praktycznym zaleceniem jest stosowanie kapturków na podrażnione brodawki, a jeśli dojdzie do uszkodzenia piersi przez laktator lub dziecko, zaleca się czasowe zaprzestanie karmienia tą piersią. Mleko z uszkodzonej piersi powinno być odciągane i utylizowane (wylewane) aż do pełnego zagojenia się brodawki. Kapturek możesz też stosować, jeśli nie jesteś w stanie przezwyciężyć własnego lęku – wtedy pełni on funkcję zmniejszającą Twój stres i niepokój. Dodatkowo w ten sposób minimalizujesz ryzyko przerwania ciągłości tkanek i krwawienia, w wyniku którego może dojść do transmisji wirusa HCV. Kiedy piersi będą wygojone, możesz powrócić do naturalnego karmienia piersią, jeżeli jednak wystąpią jakieś problemy z karmieniem naturalnym, konieczne jest wprowadzenie karmienia mlekiem modyfikowanym.

Ponadto więcej informacji uzyskasz po kontakcie z doradcą laktacyjnym lub poradnią laktacyjną. Możesz poprosić o wsparcie położną POZ (formalnie określana jako położna środowiskowa), która sprawuje profilaktyczną opiekę nad kobietą, zajmuje się ona również poradnictwem laktacyjnym. Aby uzyskać pomoc od położnej środowiskowej, wystarczy złożyć deklarację, w takiej sytuacji po urodzeniu dziecka możesz spodziewać się co najmniej 4 wizyt domowych (tzw. wizyt patronażowych), przy czym pierwsza będzie miała miejsce nie później niż 48 godzin po zgłoszeniu narodzin. Deklarację wystarczy złożyć w Twojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Pamiętaj, że jest to świadczenie zdrowotne, a do udzielania takowego zobligowany jest wyłącznie wykwalifikowany specjalista, jak np. wspomniani wcześniej: doradca laktacyjny czy położna środowiskowa. Doradca laktacyjny powinien posiadać certyfikat konsultanta IBCLC (Międzynarodowi Dyplomowani Konsultanci Laktacyjni) lub doradcy CDL (Certyfikowany Doradca Laktacyjny) – stosowne uprawnienia są potwierdzone egzaminem i certyfikatem ważnym przez 5 lat. Dzięki temu masz pewność, że udzielona Ci pomoc będzie w pełni profesjonalna i zgodna z aktualną wiedzą medyczną.

Najważniejsze jest jednak to, że będąc osobą z przewlekłym zakażeniem wirusem HCV, możesz karmić piersią swojego maluszka – o ile oczywiście sama tego chcesz, to wyłącznie Twój wybór Mamo! Jeśli podejmiesz decyzję o karmieniu swojego dziecka w inny sposób niż piersią, nikt nie ma prawa Cię oceniać lub krytykować. To tylko Twoja decyzja i bez względu na to, jaka będzie, czuj się z nią komfortowo.

I pamiętaj – jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości bądź pytania, zawsze możesz szukać pomocy w organizacjach skupiających pacjentów w temacie WZW C. Przydatne linki znajdziesz tutaj: https://www.jestemswiadom.org/przydatne-linki/.


  1. https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/mleko-kobiece-zloty-standard-w-zywieniu-niemowlat-skladniki-odzywcze/
  2. https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/maternal-or-infant-illnesses/hepatitis.html
4/5 (2)
Skip to content