Drukuj

Zanim podejmiesz starania o zajście w ciążę, zawsze powinnaś wykonać badania w kierunku wykrycia zakażenia HCV. Dowiedz się, czemu to takie ważne i z czym wiąże się ciąża kobiety zakażonej HCV.

Planowanie ciąży – czy wirus HCV ma znaczenie?

Marzeniem wielu z nas jest zajście w ciążę i urodzenie dziecka. Podjęcie takiej decyzji jest poważnym krokiem i wiąże się z wieloma zmianami w życiu. I choć wychowanie dziecka nie zawsze będzie łatwe, to jednak radości związanej z macierzyństwem samym w sobie, nie da się porównać z niczym innym.

Trzeba jednak podkreślić, że wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą być zakażone wirusem HCV. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ryzyko zakażenia HCV występuje zawsze wtedy, gdy dochodzi do naruszenia lub przerwania ciągłości tkanek i jednoczesnego kontaktu z materiałem zakaźnym. Jeśli decyzja o posiadaniu dziecka jest świadomym wyborem, planując ciążę, kobieta powinna najpierw sprawdzić, czy jest zakażona wirusem HCV, a przy dodatnim wyniku testu, w pierwszej kolejności poddać się leczeniu, a dopiero potem podjąć decyzję o macierzyństwie. Ryzyko zakażenia wertykalnego wirusem HCV, czyli z matki na dziecko, zależnie od badań waha się w granicach od 2% do 8%1. Choć nie ma obecnie szczepionki przeciwko WZW C, to całkowite pozbycie się wirusa z organizmu możliwe jest już w ciągu kilku miesięcy prowadzonej terapii, a Ty będziesz mogła wrócić do starań o dziecko.

Czy wiesz, że…

…leczenie zakażenia HCV nie jest możliwe w trakcie ciąży. Dlatego wykonaj testy w kierunku wykrycia zakażenia HCV przed zajściem w ciążę, aby wyeliminować ryzyko zakażenia wertykalnego u swojego dziecka.

Testy w kierunku wykrycia wirusa HCV we krwi możesz wykonać w całej Polsce, badania te nie wymagają specjalnych przygotowań. Możesz także skorzystać z bezpłatnych badań dzięki „Pilotażowemu programowi profilaktyki nowotworów wątroby poprzez wczesne wykrywanie przewlekłych zakażeń HCV i HBV u dorosłych mieszkańców Polski”.

Czy zajście w ciążę po zakażeniu wirusem HCV jest możliwe?

Oczywiście, że tak. Jednak zachęcamy do badań, gdyż w ten sposób możesz całkowicie usunąć ryzyko zakażenia wertykalnego, czyli z matki na dziecko – wystarczy wcześniej podjąć leczenie.

Jestem zakażona wirusem HCV i jestem w ciąży – co dalej?

Jak wspomniano, ciąża przy zakażeniu HCV nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem wad wrodzonych dziecka. U ciężarnych kobiet zawsze wykonuje się badanie w kierunku HCV, co jest standardem opieki okołoporodowej wpisanym w rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Zdrowia. Bezpłatne badanie wykonuje się około 10. tygodnia ciąży, skierowanie wypisuje lekarz ginekolog. Jeżeli w czasie ciąży pojawiło się ryzyko zakażenia wirusem HCV, badanie jest powtarzane między 33. a 37 tygodniem ciąży.

Niestety niektóre powikłania ciąży mogą występować w wyniku zakażenia HCV. Należy do tego cholestaza wewnątrzwątrobowa, która u kobiet zakażonych HCV pojawia się aż 20 razy częściej niż u kobiet zdrowych. Dlatego też opieka nad kobietami w ciąży zakażonymi HCV często w niektórych kwestiach jest indywidualnie dostosowywana. Prowadzenie ciąży jest ukierunkowane na monitorowanie wzrastania płodu oraz diagnozę początkowych objawów cholestazy wewnątrzwątrobowej. Ponadto istotnym elementem jest przestrzeganie przez przyszłą mamę właściwej diety. Warto też dodać, że zakażenie wirusem HCV samo w sobie nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia podczas porodu, zaleca się też unikanie nacinania krocza. Po pomyślnym porodzie i zakończeniu karmienia piersią młoda mama powinna skontaktować się z lekarzem w celu konsultacji odnośnie rozpoczęcia leczenia.


  1. https://www.mp.pl/hcv/aktualnosci/207433,ciaza-i-hcv-czyli-minimalizacja-ryzyka-dla-dziecka, https://www.doz.pl/czytelnia/a2616-Jestes_w_ciazy_albo_planujesz_dziecko
4.74/5 (35)
Skip to content