Drukuj

Salon kosmetyczny, studio tatuażu, barber shop – sprawdź, co musisz wiedzieć, by zmniejszyć narażenie na zakażenie wirusami HBV i HCV

Dbając o wygląd, nie zapominaj o zdrowiu. Nieprzestrzeganie standardów sanitarno-higienicznych w trakcie zabiegów upiększających sprzyja zakażeniom wirusami HBV i HCV, które prowadzą do wirusowego zapalenia wątroby (WZW), w wyniku którego może rozwinąć się nowotwór tego narządu. Sprawdź, które zabiegi mogą narazić na ryzyko zakażenia HBV i/lub HCV, i w jaki sposób możesz to ryzyko ograniczyć.

Do zakażenia wirusami HBV i HCV dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości tkanek, np. skóry i kontaktu z krwią osoby zakażonej (nie tylko krwią świeżą, ale również jej zaschniętymi pozostałościami). Może to mieć miejsce, np. podczas nacięcia lub nakłucia skóry, wykonywania zastrzyku, czy w trakcie zabiegu, podczas którego użyto skażonych (niepoddanych dezynfekcji i sterylizacji) narzędzi. Pamiętaj, że do zakażenia wystarczy nawet bardzo mała ilość zakażonej krwi (świeżej, ale także zaschniętej na powierzchniach lub narzędziach, często niewidocznej).

Czy wiesz, że…

*Nawet jeśli na powierzchni (ladzie, narzędziu, fotelu) nie widać żadnych zabrudzeń gołym okiem to i tak mogą być skażone krwią. W przypadku HBV nawet niewielka liczba pojedynczych cząstek wirusa niesie ryzyko zakażenia, bo zakaźny wirus jest w stanie przetrwać na takich powierzchniach w temperaturze pokojowej nawet 3 tygodnie.

*Badania eksperymentalne wykazały, że nawet niewielka ilość krwi zawierającej wirus HCV, nawet po zaschnięciu może stanowić źródło zakażenia jeszcze po kilku tygodniach, a wirus jest w stanie przeżyć szczególnie długo w temperaturze lodówkowej.

Zabiegi naruszające ciągłość tkanek – czym są?

Mówiąc o upiększaniu mamy na myśli przede wszystkim skórę. Naruszenie ciągłości tkanki skórnej ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do jej przerwania, na skutek np. przecięcia ostrym narzędziem, takim jak nożyczki, skalpel, igła, cążki, brzytwa czy dłuto podologiczne. Zatem zabiegi przerywające ciągłość skóry to wszelkie czynności związane z zastrzykami, nakłuwaniem czy nacinaniem skóry. Zalicza się do nich m.in. procedury upiększające wykonywane w:

● salonie kosmetycznym, np. manicure, pedicure, przekłuwanie uszu, makijaż permanentny;
● studiu tatuażu, np. tatuowanie, piercing, modyfikacje ciała;
● gabinecie medycyny estetycznej, np. mezoterapia, ostrzykiwanie kwasem hialuronowym lub botoksem, lifting, lipoliza, umieszczanie w skórze nici, skleroterapia;

W zakładach fryzjerskich i salonach barberów może dochodzić do przerwania ciągłości skóry poprzez przypadkowe zranienie lub zacięcie ostrym narzędziem – maszynką do golenia, brzytwą, nożyczkami.

Jak wybrać miejsce zabiegu?

By zminimalizować ryzyko narażenia na zakażenie HBV i/lub HCV, zaplanuj zabieg i poświęć czas na ocenę i sprawdzenie wybranej placówki. Do infekcji HBV czy HCV może dojść wszędzie tam, gdzie nie przestrzega się zasad higieny i procedur zapobiegania zakażeniom.

Ogólna czystość w salonie czy gabinecie to nie wszystko. Największe zagrożenie jest związane z używanym sprzętem, skażonymi odpadami i powierzchniami, na których pozostały nawet śladowe, niewidoczne gołym okiem, ślady krwi zawierającej wirusy.

Pamiętaj, że masz prawo zapytać o procedury sanitarno-higieniczne i wymagać ich stosowania od osoby wykonującej zabieg.

Profilaktyka zakażeń krok po kroku

Korzystając z zabiegów związanych z upiększaniem ciała powinniśmy przyjąć zasadę, że obowiązują takie same procedury, jak te stosowane podczas zabiegów medycznych. Osoby świadczące usługi, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi. Dotyczy to zasad używania sprzętu poddawanego sterylizacji, sposobów przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych, jak również dekontaminacji* pomieszczeń i urządzeń.

Sprawdź jakie standardy bezpieczeństwa obowiązują salon kosmetyczny, fryzjerski, studio tatuażu.

  • Pracownik powinien stosować jednorazowe rękawice ochronne w przypadku, gdy zabieg jest związany z ryzykiem kontaktu z krwią klienta. Zawsze zwracaj na to uwagę przed rozpoczęciem zabiegu. Przed założeniem i po zdjęciu rękawic jest zalecane, by obsługująca Cię osoba zdezynfekowała ręce preparatem alkoholowym. Przy uszkodzeniu rękawic w trakcie zabiegu powinna jej wymienić na nowe. Ważne, by po założeniu rękawic zajmujący się Tobą barber, kosmetyczka czy tatuatorka nie dotykali niczego, co nie jest związane z wykonywaniem zabiegu (np. włosy, twarz, telefon, stół, fotel zabiegowy, ubrania, klamki itp.).
  • Do wykonywania zabiegów salony powinny używać narzędzi i urządzeń sprawnych technicznie oraz jeśli to możliwe jednorazowych. Jeśli nie ma takiej możliwości to czystych i zdezynfekowanych, a jeśli zachodzi taka konieczność – wysterylizowanych (jałowych. Jeśli używane narzędzie upadnie na podłogę zwróć uwagę, na to, czy pracownik wymienia je na inne – poddane wcześniej procesowi dekontaminacji.
  • Jeśli dojdzie do zacięcia twojej skóry albo pracownika salonu ostrym narzędziem np. nożyczkami, brzytwą (widoczne zanieczyszczenie narzędzia krwią), rana powinna zostać zdezynfekowana i zabezpieczona np. plastrem opatrunkowym. Narzędzie jednorazowe wyrzucone do pojemnika na odpady medyczne, natomiast narzędzia do wielorazowego użytku przekazane do sterylizacji.
  • Przed zabiegami, w przebiegu których może dojść do uszkodzenia skóry lub błon śluzowych, pracownik zawsze powinien zdezynfekować Twoją skórę w miejscu samej ingerencji i jego okolicach.

Każdy z salonów, w zależności od specjalizacji używa nieco innych narzędzi, przeczytaj co musisz o nich wiedzieć.


FRYZJER

• szczotki
• grzebienie
• wałki do włosów
• pędzle do nakładania farb i henn
• nakładki do maszynek do golenia
• nożyczki i brzytwy
= po każdym użyciu dezynfekcja preparatem myjąco-dezynfekcyjnym
= przechowywanie w warunkach zabezpieczających je przed zanieczyszczeniem lub uszkodzeniem.

KOSMETYCZKA

Narzędzia wielokrotnego użycia (naruszają lub mogą naruszyć ciągłość skóry)

• cążki
• nożyczki
• pęsety
• radełka do frezów
• końcówki do elektrokoagulacji
• głowica maszynki do makijażu permanentnego
•kolczyk do przekłuwania uszu/ciała
• końcówki do mikrodermabrazji
• rollery do mezoterapii,
= dezynfekcja i sterylizacja po każdym użyciu

Jeśli tylko jest to możliwe poproś o użycie narzędzi jednorazowych.

Narzędzia wielokrotnego użycia (nie uszkadzają skóry, ale mogą mieć kontakt z materiałem biologicznym)
• pilniczki
• łóżka opalające
• pasy do masażu
• kamienie ścierne
• ścinacze do zrogowaciałego naskórka
• brodziki do manicure i pedicure,
= dezynfekcja po każdym użyciu


TATUATOR

• igły (zawsze sterylne)
• ampułkostrzykawki (zawsze sterylne)
• końcówki (dzioby)
• tuby
• kubeczki na farbę
=wyłącznie jednorazowego użycia

Narzędzia i materiały, które bezpośrednio mają kontakt z krwią i wydzielinami/wydalinami klienta. Mogą znajdować się na nich drobnoustroje, które łatwo przenieść na inną osobę, jeśli nie zastosuje się jednorazowych materiałów.
*rękojeść maszynki do wykonywania tatuażu
=poddana dezynfekcji po każdym użyciu
*głowica maszynki
=poddana sterylizacji po każdym użyciu

Pamiętaj, że jeśli stosowane są np. kremy, tusze do tatuażu czy inne substancje, które są przechowywane w większych pojemnikach, i jeśli nie jest możliwe ich przelanie/przeniesienie do mniejszego, jednorazowego pojemnika, to za każdym razem powinny być wyjmowane nowym, czystym przyrządem, nawet jeśli są stosowane wielokrotnie u jednego klienta podczas tego samego zabiegu. Wówczas zmniejszamy ryzyko ich zanieczyszczenia i późniejszego przeniesienia drobnoustrojów na drugą osobę.

W domowym zaciszu

O zachowaniu zasad higieny pamiętaj także w domu, gdzie coraz częściej przyjmujemy specjalistów od urody lub organizujemy „beauty parties”. Podczas takich domowych zabiegów powinniśmy zachować takie same zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują pracowników salonów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu. Podczas spotkań koleżeńskich – unikaj wspólnego używania narzędzi kosmetycznych. Nie dziel się rollerem do twarzy, sprzętem do przekłuwaniu uszu, nożyczkami czy cążkami do skórek. Wszystkie te narzędzia mogły mieć kontakt z krwią, która zwierała wirus HBV i/lub HCV, a tym samym stanowić potencjalne źródło zakażenia. Pamiętaj, że inne osoby mogą nie zdawać sobie sprawy, z tego, że są zakażone, co oznacza, że mogą nieświadomie stanowić źródło zakażenia dla innych. Nawet w imię przyjaźni i zachowania dobrych relacji nie warto narażać zdrowia swojego i bliskich.

Pamiątki z podróży

Coraz większą popularnością cieszy się turystyka kosmetyczno-estetyczna, czy stomatologiczna, szczególnie do krajów, w których zabiegi są tańsze niż w Polsce. Zanim skorzystamy z takiej kuszącej oferty warto jednak zadać sobie pytanie, dlaczego te zabiegi są tańsze? Czy za mniejszymi kosztami nie stoi niższa jakość usługi lub gorsze warunki higieniczne, i czy jesteśmy w stanie sprawdzić kwalifikacje personelu wykonującego zabieg, albo czy stosowane są procedury zapobiegania zakażeniom? Wszędzie, gdzie nie jesteśmy w stanie sprawdzić warunków i przestrzegania procedur, chociażby ze względu na bariery językowe, możemy narazić się na zakażenie m.in. wirusami HBV i HCV. Dlatego planując takie upiększanie zagranicą, pamiętaj, żeby jak najlepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na zdrowiu nie warto oszczędzać!

*dekontaminacja – proces niszczenia biologicznych czynników chorobotwórczych przez mycie, dezynfekcję i sterylizację.

4.33/5 (9)
Skip to content