Drukuj

Pacjent z przewlekłym WZW B lub WZW C w stabilnym stanie zdrowia może zostać zaszczepiony przeciw COVID-19 każdą dostępną na rynku szczepionką przeciw COVID-19! Nie zaleca się wykonania żadnych dodatkowych badań diagnostycznych lub serologicznych.


Autor: dr hab. Ewa Augustynowicz, Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH


Podstawowym warunkiem kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 jest dobry lub stabilny stan ogólny pacjenta – tzn. brak objawów ostrej choroby (z gorączką lub bez) oraz brak zaostrzenia choroby przewlekłej.

Decyzję o wykonaniu lub odroczeniu szczepienia ze względu na aktualną lub niedawną przebytą chorobę o ostrym przebiegu należy podjąć w zależności od ciężkości objawów oraz przyczyn choroby. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku ostrej choroby o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu z gorączką lub bez gorączki. Postępowanie takie zapobiega nałożeniu się ewentualnych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) na współistniejącą chorobę oraz pozwala odróżnić jej objawy od ewentualnych NOP.

W przypadku ostrej choroby o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu szczepienie należy wykonać jak najszybciej po wyzdrowieniu, i/lub ustabilizowaniu stanu zdrowia, i po wykluczeniu przeciwwskazań.

Nie należy obawiać się sytuacji, że zaszczepiony przeciw COVID-19 pacjent zakażony jest innym patogenem, np. wirusem HBV lub HCV. Wiele osób jest zakażonych różnymi bakteriami i wirusami, i nie wpływa to na nasze decyzje dotyczące szczepień dorosłych, a nawet szczepień dzieci.

Bezobjawowe zakażenie innym patogenem nie jest medycznym przeciwwskazaniem do szczepień.

Należy pamiętać, że osobom z chorobami przewlekłymi szczególnie zalecane są szczepienia przeciw COVID-19 w celu ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby wymagającym hospitalizacji, zgonem z jej powodu, a także objawami COVID-19.

Pacjent z przewlekłym WZW B lub WZW C zarejestrowany na szczepienie przeciw COVID-19 powinien wypełnić kwestionariusz przed zgłoszeniem się na kwalifikację do szczepienia, który dostępny jest na oficjalnej stronie Szczepimysię: https://www.gov.pl/attachment/e02e85e4-f5a0-40a1-9e55-45c6697c11f2


Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19:

2.42/5 (12)
Skip to content